Dr. Yeliz Şimşek Alphan

Klinik Psikolog / Psikoterapist

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2008 yılında mezun oldum. Aynı sene yüksek lisans eğitimim için Amerika Birleşik Devletleri, City College of City University of New York’a gittim. Yüksek lisans eğitimim sırasında ev ve işyerinde ortaya çıkan stres faktörlerinin depresyona etkisi üzerinde çalıştım. 2011 yılında yüksek lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüm ve ODTÜ Klinik Psikoloji Doktora programına kabul edildim. 2012-2015 yılları arasında, AYNA Klinik Psikoloji Destek Ünitesi’nde süpervizyon altında (öğretim üyelerinin yönlendirme ve değerlendirmesi) psikoterapi hizmeti verdim; 2015-2018 yılları arasında ise aynı merkezde klinik süpervizör olarak görev aldım. Doktora eğitimim boyunca, yetişkin psikopatolojisinin değerlendirilmesi ve psikoterapisine yönelik bilişsel davranışçı terapiler, şematerapi ve psikodinamik yönelimli dersler ile süpervizyonlar aldım. 2018 yılında “İnfertil Türk Kadınlarında Anlam Yaratmanın Yorumlayıcı Fenomenolojik Analizi: Anlam Yaratmak için İnternet Üzerinden Uygulanan Bir Müdahale Programının Geliştirilmesi ve Etkinliği” başlıklı tez çalışması ile doktora derecesini alarak mezun oldum.

Doktora eğitimim süresince 5 yıl Bilkent Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Gelişim Merkezi’nde Klinik Psikolog olarak görev yaptım. Ardından 2 yıl boyunca özel bir aile danışma merkezinde mesleki çalışmalarıma devam ettim. Şu anda ortağı olduğum Dipnot Danışmanlık bünyesinde çalışmaktayım. İlgi alanlarım arasında depresif duygu durumu, kaygı bozuklukları, ilişkisel çatışmalar, kişilik psikopatolojileri, kişilik teorileri ve bireyin anlam arayışı yer almaktadır. Psikoterapide psikodinamik yaklaşım çerçevesinde çalışmalarımı yürütmekteyim.

Yükseköğrenimim sırasında ve sonrasında aldığım eğitimlerden bazıları şöyledir:

  • Etkileşimli Grup Terapisi Uygulama Eğitimi (Doç. Dr. Çiğdem Soykan, 2014, Ankara)
  • Şema Terapi Eğitimi: Temel Düzey (Prof. Dr. Gonca Soygüt Pekak, 2017, Ankara)
  • Varoluşçu Psikoterapi Eğitimi (Prof. Dr. Alfried Langle, 2018, İstanbul)
  • Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Atölyeleri (Türk Psikologlar Derneği, 2019)
  • MEB Onaylı Aile Danışmanlığı Eğitimi (Hasan Kalyoncu Üniversitesi, 2019)
  • Destekleyici Psikoterapi Eğitimi (Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu, 2020-devam ediyor)

Mesleki çalışmalarımın yanı sıra, 4 yıl boyunca Türk Psikoloji Dergisinde teknik editörlük görevini yürüttüm. Bununla beraber akademik dergilerde yayınlarım ve çeşitli ulusal ve uluslararası kongrelerde sözel bildirilerim bulunmaktadır. Yayınlarımdan bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

Bozo, Ö., Tunca, A., ve Şimşek, Y. (2009). The Impact of Death Anxiety and Age on Health Promoting Behaviors in a Turkish Sample: A Terror Management Theory Perspective. Journal of Psychology: Interdisciplinary and Applied, 143(4), 28-37.

Demirok, İ., Şimşek Alphan, Y., ve Süsen Y. (2014). Mutluluğu Ararken: Teorik Yaklaşımlar ve Psikoterapiye Yönelik Çıkarımlar. AYNA Klinik Psikoloji Dergisi, 1(2), 40-54.

Şimşek Alphan, Y. (2020). Klinik Değerlendirme, Tanı ve Araştırma. Tuna, E. ve Öncül-Demir, Ö., DSM 5’e göre Anormal Psikoloji içinde. İstanbul: Nobel Yayınları.

Comments are closed.